başlık ara
sıralama seçeneği
alfabetik karma
yeni-eski saatli
tarihe göre
/ /

yazar entryleri
MebSözlük - 01.01.2013mebsözlük formatı

tek tek her yazarın okuduğu, benimsediği ve sahiplendiği kurallar bütünüdür.

lütfen okumaya başlamadan önce yukarıdaki müziğin sesini açın ve müzikle beraber kafanızı aşağı yukarı sallayın ki bizler de formatı onayladığınızı ve kabul ettiğinizi anlayalım.

başlık; bilgi vermeli, tanım yapmalı ve faydalı olmalıdır. Başlık açmak için önce arama kutusunu kullanarak açmak istediğiniz başlığı aratınız. eğer başlık yok ise sistem sizi bu başlığı açma sayfasına kanalize edecektir zaten.

ukte; bir nevi diğer yazarlara soru sorma ya da başlık önerme özelliğidir. eğer arama kutusunda aradığınız başlığı bulamadıysanız bu başlığı ukte olarak sisteme kaydedin. böylelikle bu ukte hakkında bilgi sahibi olan diğer yazarlarımız bilgi ve tanım ekleyerek sizin uktenizi aktif duruma getirecektir.

entry; tanım olmalı ve başlığı tanımlamalıdır. tanım içermeyen entryler silinecektir. başlığın ilk entrysi bakınız olamaz, ilk entry kesinlikle tanım olmalı ve başlığı tanımlamalıdır.

sözlük içerisinde smiley kullanmak yasaktır. smiley içeren entryler silinir. entry subjektif değerlendirmelerden uzak olmalı ve 3. kişiler için bilgi vermelidir. sadece yazarı ilgilendiren bilgiler ya da herkes tarafından bilinen entrylerin girilmesi 3. kişiler için bir anlam ifade etmeyecektir.

entry tamamen yazara ait olmalı ya da alıntı ise alıntı olduğu belirtilmelidir. mebsözlük yazarı özgün olmalıdır. yazarın kendisine ya da 3. kişilere ait özel bilgilerin paylaşıldığı başlık ve entryler silinir. kimse kimsenin kimliğini merak etmesin ve bunun peşine düşmesin.

entry ve başlık içerisinde eleştirmek, iğnelemek ve taş atmak serbest; şahıslara ve kurumlara hakaret etmek yasaktır. mebsözlük yazarı aklı başında ve uysaldır, taşı gediğine nasıl koyacağını çok iyi bilir.

üstteki entrylerden herhangi birine cevap amaçlı yazılan entryler silinir. bu sebeple entryler ikili muhabbet için kullanılamaz. Böyle bir amacınız varsa mesajlaşma sistemini kullanabilirsiniz.

sözlüğümüzde başlık içerisinde kesme işareti kullanılmamaktadır. bu nedenle başlık içerisinde kesme işareti kullanılması gereken yerlerde bir karakter boşluk bırakmak gerekmektedir.

"dedirten başlık" vb. şekilde tanımlama yapmak yanlıştır. tanımlama tanımlanan konunun türüne göre yapılmalıdır. kesinlikle entry şu üç özelliği barındırmalıdır: bilgi vermek, tanım yapmak ve faydalı olmak.

sözlük düzeni için büyük harf kullanımı yasaktır. bunun haricinde yazım ve dil bilgisi kurallarına dikkat edilmelidir. turkche değil türkçe kullanınız. Zira yazdığınız entrylerin her gün on binlerce öğretmen tarafından okunduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

soru başlığa cevap şeklinde entry girmek yasaktır, bu şekildeki tüm entryler silinir, yapmakta ısrar eden yazara pilot sertifikası verilir. bakınız, gizli bakınız, yıldızlı bakınız fasiliteleri doğru kullanılmalıdır. hatalı kullanım halinde entryniz çöp kutusuna gönderilir. yazılanları okuyanlar; yazarların entry sayılarıyla değil, entry içerikleriyle ilgilenirler. bu nedenle her başlığa yazmak yerine az yazmak ama öz yazmak daha doğrudur. 2 kelimeden oluşan entryler okuyanlara bilgi vermekten uzak olur.

sürekli bakınız vermek yazar açısından pek olumlu izlenim bırakmaz, günlük konuşma dili bakınız içine yerleştirilerek formata uygun hale getirilemez, bakınız boş bakınız ise bakınız veren yazar tarafından doldurulmalıdır.

reklam amaçlı olduğu düşünülen entry ya da başlıklar moderasyonca silinir. bu konuda boşuna emek harcamayın.

˄ yukarı kaysın | aşağı kaysın ˅

meb sözlük - 2014

hakkında | iletişim | sitemap | RSS

MebSözlük.com sitesi; hiçbir kurum, kuruluş, parti, sendika veya derneğin sempatizanı veya bunların üyesi değildir. Bu sebeple de hiç kimsenin savunucusu veya karşıtı değildir. MebSözlük.com sitesi; Telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı ilke edinmiştir. Yayınlanan yazıların tamamı üyelerimize ait olup, bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayemiz yoktur. MebSözlük.com sitesi içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden MebSözlük.com ekibi ile irtibata geçiniz.2019
yukarı çık